Världsmästerskapet i curling för herrar 2016
Världsmästerskapet i curling för herrar 2016 | |
Datum | 2–10 april |
---|---|
Arrangör | WCF |
Deltagare | |
Nationer i kval | 12 |
Värdskap | |
Land | Schweiz |
Ort | Basel |
Spelplatser | St. Jakobshalle |
Placeringar | |
Guld | Kanada |
Silver | Danmark |
Brons | USA |
← 2015 2017 → |
Världsmästerskapet i curling för herrar 2016 arrangerades i Basel, Schweiz den 2–10 april 2016 i St. Jakobshalle. Kanada blev världsmästare efter finalseger över Danmark med 5–3.
Kvalificerade lag
Följande tolv lag kvalificerade sig till världsmästerskapet:
- Värdland
- Schweiz
- Två lag från amerikanska zonen
- Kanada
- USA
- Sju lag från 2015 års europamästerskap
- Två lag från 2015 års pacific-asiatiska mästerskap
Deltagare
Danmark | Finland | Japan |
---|---|---|
Hvidovre CC, Hvidovre Skip: Rasmus Stjerne | Kisakallio CC, Lojo Skip: Aku Kauste | Karuizawa CC, Karuizawa Skip: Yusuke Morozumi |
Kanada | Norge | Ryssland |
The Glencoe Club, Calgary Skip: Kevin Koe | Snarøen CC, Oslo Skip: Thomas Ulsrud | Moskvitch CC, Moskva Skip: Alexey Stukalskiy |
Schweiz | Skottland | Sverige |
CC Adelboden, Adelboden Skip: Sven Michel | Curl Aberdeen, Aberdeen Skip: Tom Brewster | Karlstads CK, Karlstad Skip: Niklas Edin |
Sydkorea | Tyskland | USA |
Gangwon Curling, Gangwon Province Skip: Kim Soo-hyuk | Baden Hills G&CC, Rheinmünster Skip: Alexander Baumann | Duluth CC, Duluth, Minnesota Skip: John Shuster |
Grundspel
Tabell
De fyra främsta lagen går till slutspel: lag 1–2 gör upp i playoff om en finalplats och lag 3–4 om en semifinalplats. Om två eller fler lag hamnar på samma antal vinster och det gäller en slutspelsplats spelas ett särspel dem emellan, annars avgör inbördes möten tabellplaceringarna.
Lag till slutspel | |
Lag till särspel |
Slutställning
Plac. | Land | Skip | Vunna | Förl. |
---|---|---|---|---|
1 | Kanada | Kevin Koe | 10 | 1 |
2 | Danmark | Rasmus Stjerne | 8 | 3 |
3 | Japan | Yusuke Morozumi | 8 | 3 |
4 | USA | John Shuster | 8 | 3 |
5 | Norge | Thomas Ulsrud | 7 | 4 |
6 | Sverige | Niklas Edin | 6 | 5 |
7 | Skottland | Tom Brewster | 5 | 6 |
8 | Finland | Aku Kauste | 5 | 6 |
9 | Schweiz | Sven Michel | 4 | 7 |
10 | Ryssland | Alexey Stukalskiy | 2 | 9 |
11 | Sydkorea | Kim Soo-hyuk | 2 | 9 |
12 | Tyskland | Alexander Baumann | 1 | 10 |
Resultat
Alla tider är UTC+1.
Runda 1
Lördag 2 april, 14:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sverige (Edin) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 8 |
Japan (Morozumi) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 5 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sydkorea (Kim) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | X | 3 |
Skottland (Brewster) | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 3 | 0 | 2 | X | X | 9 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Norge (Ulsrud) | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 4 | 3 | X | X | 11 |
Ryssland (Stukalskiy) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | 3 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Tyskland (Baumann) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Schweiz (Michel) | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | X | 8 |
Runda 2
Lördag 2 april, 19:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | P |
Ryssland (Tselousov) | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 9 |
Sydkorea (Kim) | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 8 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
USA (Shuster) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | 1 |
Danmark (Stjerne) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 2 | X | X | 7 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kanada (Koe) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | X | 7 |
Finland (Kauste) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Norge (Ulsrud) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 |
Skottland (Brewster) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 6 |
Runda 3
Söndag 3 april, 9:00
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Schweiz (Michel) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 5 |
Sverige (Edin) | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 3 | X | 9 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Tyskland (Baumann) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | X | 3 |
Japan (Morozumi) | 0 | 3 | 0 | 1 | 3 | 0 | 1 | 0 | X | X | 8 |
Runda 4
Söndag 3 april, 14:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | P |
Danmark (Stjerne) | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 8 |
Kanada (Koe) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | 11 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Skottland (Brewster) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | X | 6 |
Ryssland (Stukalskiy) | 0 | 1 | 0 | 4 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | X | 9 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sydkorea (Kim) | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Norge (Ulsrud) | 0 | 4 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 9 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
USA (Shuster) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 7 |
Finland (Kauste) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Runda 5
Söndag 3 april, 19:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Japan (Morozumi) | 1 | 0 | 2 | 0 | 4 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 9 |
Schweiz (Michel) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 6 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | P |
Kanada (Koe) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 10 |
USA (Shuster) | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 9 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Finland (Kauste) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | 2 |
Danmark (Stjerne) | 0 | 2 | 1 | 0 | 3 | 0 | 3 | X | X | X | 9 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sverige (Edin) | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 8 |
Tyskland (Baumann) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 4 |
Runda 6
Måndag 4 april, 9:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Tyskland (Baumann) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | X | 2 |
Norge (Ulsrud) | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 3 | X | X | X | X | 8 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Schweiz (Michel) | 3 | 0 | 3 | 0 | 4 | 2 | X | X | X | X | 12 |
Sydkorea (Kim) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | X | X | X | 4 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | P |
Sverige (Edin) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 4 |
Ryssland (Stukalskiy) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Japan (Morozumi) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 6 |
Skottland (Brewster) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Runda 7
Måndag 4 april, 14:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sydkorea (Kim) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Finland (Kauste) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 6 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Norge (Ulsrud) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 8 |
Danmark (Stjerne) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Skottland (Brewster) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Kanada (Koe) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | 5 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Ryssland (Stukalskiy) | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 6 |
USA (Shuster) | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | X | 9 |
Runda 8
Måndag 4 april, 19:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
USA (Shuster) | 0 | 3 | 0 | 4 | 0 | 1 | X | X | X | X | 8 |
Sverige (Edin) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | X | 3 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kanada (Koe) | 0 | 1 | 2 | 5 | 1 | 0 | X | X | X | X | 9 |
Japan (Morozumi) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | X | X | X | 2 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Danmark (Stjerne) | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 3 | 2 | X | X | X | 9 |
Tyskland (Baumann) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | 1 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Finland (Kauste) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | 4 | 12 |
Schweiz (Michel) | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6 |
Runda 9
Tisdag 5 april, 9:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Danmark (Stjerne) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 7 |
Japan (Morozumi) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Finland (Kauste) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | X | 8 |
Sverige (Edin) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | X | 6 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
USA (Shuster) | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | X | 9 |
Schweiz (Michel) | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 7 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kanada (Koe) | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | X | 6 |
Tyskland (Baumann) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Runda 10
Tisdag 5 april, 14:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | P |
Schweiz (Michel) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 5 |
Skottland (Brewster) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Tyskland (Baumann) | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | X | X | 7 |
Ryssland (Stukalskiy) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 2 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Japan (Morozumi) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 6 |
Sydkorea (Kim) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 3 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sverige (Edin) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 4 |
Norge (Ulsrud) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | X | 6 |
Runda 11
Tisdag 5 april, 19:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Ryssland (Tselousov) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 2 |
Kanada (Koe) | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | X | X | 7 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | P |
Skottland (Brewster) | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 7 |
USA (Shuster) | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 9 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Norge (Ulsrud) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | X | 7 |
Finland (Kauste) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 5 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sydkorea (Kim) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 2 | 8 |
Danmark (Stjerne) | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 5 |
Runda 12
Onsdag 6 april, 9:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Norge (Ulsrud) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | X | X | 3 |
USA (Shuster) | 1 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | X | X | 8 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sydkorea (Kim) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | 2 |
Kanada (Koe) | 1 | 0 | 3 | 1 | 1 | 0 | 3 | X | X | X | 9 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Ryssland (Tselousov) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | X | 1 |
Danmark (Stjerne) | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 4 | X | X | X | X | 9 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Skottland (Brewster) | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 3 | X | X | 7 |
Finland (Kauste) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 3 |
Runda 13
Onsdag 6 april, 14:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Finland (Kauste) | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 4 | X | X | X | X | 9 |
Tyskland (Baumann) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | X | 1 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | P |
Danmark (Stjerne) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 7 |
Schweiz (Michel) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | P |
Kanada (Koe) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 |
Sverige (Edin) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 4 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
USA (Shuster) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 7 |
Japan (Morozumi) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 8 |
Runda 14
Onsdag 6 april, 19:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sverige (Edin) | 2 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 7 |
Sydkorea (Kim) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Japan (Morozumi) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 6 |
Norge (Ulsrud) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | P |
Tyskland (Baumann) | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Skottland (Brewster) | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 7 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Schweiz (Michel) | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 6 |
Ryssland (Tselousov) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 3 |
Runda 15
Torsdag 7 april, 9:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | P |
Skottland (Brewster) | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 6 |
Danmark (Stjerne) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 7 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Ryssland (Tselousov) | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | X | 3 |
Finland (Kauste) | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 2 | X | X | 9 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sydkorea (Kim) | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 6 |
USA (Shuster) | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 8 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Norge (Ulsrud) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Kanada (Koe) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 6 |
Runda 16
Torsdag 7 april, 14:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Japan (Morozumi) | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | X | X | X | X | 7 |
Ryssland (Tselousov) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | X | 2 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Sverige (Edin) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 4 |
Skottland (Brewster) | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 6 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Schweiz (Michel) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Norge (Ulsrud) | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 7 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Tyskland (Baumann) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Sydkorea (Kim) | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 9 |
Runda 17
Torsdag 7 april, 19:00
Match A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kanada (Koe) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | X | 8 |
Schweiz (Michel) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 2 |
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
USA (Shuster) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 6 |
Tyskland (Baumann) | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Match C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Finland (Kauste) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 5 |
Japan (Morozumi) | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 7 |
Match D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Danmark (Stjerne) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 8 |
Sverige (Edin) | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 7 |
Slutspel
Playoff | Semifinal | Final | |||||||||||
1 | Kanada | 5 | 1 | Kanada | 5 | ||||||||
2 | Danmark | 3 | 2 | Danmark | 3 | ||||||||
2 | Danmark | 9 | |||||||||||
4 | USA | 3 | Bronsmatch | ||||||||||
3 | Japan | 4 | 3 | Japan | 6 | ||||||||
4 | USA | 5 | 4 | USA | 8 |
Playoff, 1 mot 2
Fredag 8 april, 19:00
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kanada (Koe) | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | X | 5 |
Danmark (Stjerne) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 3 |
Playoff, 3 mot 4
Lördag 9 april, 14:00
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Japan (Morozumi) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 |
USA (Shuster) | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 5 |
Semifinal
Lördag 9 april, 19:00
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Danmark | 2 | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | X | X | 9 |
USA | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 3 |
Bronsmatch
Söndag 10 april, 10:00
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Japan (Morozumi) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 6 |
USA (Shuster) | 3 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 8 |
Final
Söndag 10 april, 15:00
Match B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | P |
Kanada | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | 5 |
Danmark | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Vinnare
Världsmästerskapet i curling för herrar 2016 |
---|
Kanada 35:e titeln |
Referenser
- Officiell webbplats
- Resultat
|