Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2020 – 50 m stylem dowolnym mężczyzn
Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020 | |||
| |||
Miejsce | Japonia | ||
---|---|---|---|
Termin | 30 lipca 2021 (eliminacje) | ||
Liczba ekip | 66 | ||
Liczba sportowców | 73 | ||
Obiekt rozgrywek | Olimpijskie Centrum Sportów Wodnych | ||
Złoty medal | Caeleb Dressel | ||
Srebrny medal | Florent Manaudou | ||
Brązowy medal | Bruno Fratus |
50 m stylem dowolnym mężczyzn – jedna z konkurencji pływackich, które odbyły się podczas XXXII Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Eliminacje miały miejsce 30 lipca, półfinały 31 lipca, a finał konkurencji 1 sierpnia 2021 roku.
Terminarz
Wszystkie godziny podane są w czasie japońskim (UTC+09:00) oraz polskim (CEST)[1].
Data | Godzina rozpoczęcia | ||
---|---|---|---|
UTC+09:00 | CEST | ||
30 lipca 2021 | 19:02 | 12:02 | Eliminacje |
31 lipca 2021 | 11:11 | 4:11 | Półfinały |
1 sierpnia 2021 | 10:30 | 3:30 | Finał |
Rekordy
Przed zawodami rekord świata i rekord olimpijski wyglądały następująco:
Rekord | Zawodnik | Czas | Miejsce | Data | |
---|---|---|---|---|---|
Rekord świata | César Cielo | 20,91 | São Paulo | 18 grudnia 2009 | [2] |
Rekord olimpijski | César Cielo | 21,30 | Pekin | 16 sierpnia 2008 | [3] |
W trakcie zawodów ustanowiono następujące rekordy:
Data | Etap konkurencji | Zawodnik | Czas | Rekord |
---|---|---|---|---|
1 sierpnia | finał | Caeleb Dressel | 21,07 |
Wyniki
Eliminacje
Miejsce | Wyścig | Tor | Zawodnik | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | 10 | 4 | Caeleb Dressel | Stany Zjednoczone | 21,32 | Q |
2. | 10 | 3 | Florent Manaudou | Francja | 21,65 | Q |
3. | 9 | 5 | Kristian Gołomeew | Grecja | 21,66 | Q |
4. | 8 | 4 | Bruno Fratus | Brazylia | 21,67 | Q |
5. | 7 | 4 | Władysław Buchow | Ukraina | 21,73 | Q |
6. | 8 | 3 | Thom de Boer | Holandia | 21,75 | Q |
7. | 8 | 7 | Jesse Puts | Holandia | 21,84 | Q |
8. | 8 | 2 | Brent Hayden | Kanada | 21,85 | Q |
9. | 10 | 7 | Lorenzo Zazzeri | Włochy | 21,86 | Q |
10. | 9 | 1 | Klimient Kolesnikow | Rosyjski Komitet Olimpijski | 21,88 | Q |
11. | 8 | 5 | Michael Andrew | Stany Zjednoczone | 21,89 | Q |
12. | 9 | 4 | Władimir Morozow | Rosyjski Komitet Olimpijski | 21,92 | Q |
13. | 10 | 5 | Benjamin Proud | Wielka Brytania | 21,93 | Q |
14. | 9 | 8 | Alberto Mestre | Wenezuela | 21,96 | Q |
15. | 8 | 6 | Maxime Grousset | Francja | 21,97 | Q |
10 | 6 | Paweł Juraszek | Polska | Q | ||
17. | 9 | 7 | Meiron Cheruti | Izrael | 22,01 | |
18. | 8 | 1 | Joshua Liendo | Kanada | 22,03 | |
19. | 7 | 7 | Santo Condorelli | Włochy | 22,14 | |
8 | 8 | Nikola Miljenić | Chorwacja | |||
9 | 2 | Yu Hexin | Chiny | |||
22. | 7 | 8 | Heiko Gigler | Austria | 22,17 | |
23. | 9 | 6 | Björn Seeliger | Szwecja | 22,19 | |
24. | 7 | 6 | Ali Khalafalla | Egipt | 22,22 | |
10 | 8 | Brad Tandy | Południowa Afryka | |||
26. | 9 | 3 | Ari-Pekka Liukkonen | Finlandia | 22,25 | |
10 | 2 | Maxim Lobanovskij | Węgry | |||
28. | 6 | 4 | Andrej Barna | Serbia | 22,29 | |
29. | 10 | 1 | Cameron McEvoy | Australia | 22,31 | |
30. | 7 | 1 | Gabriel Castaño | Meksyk | 22,32 | |
31. | 7 | 2 | Konrad Czerniak | Polska | 22,33 | |
32. | 7 | 3 | Ian Ho | Hongkong | 22,45 | |
33. | 6 | 7 | Dylan Carter | Trynidad i Tobago | 22,46 | |
6 | 8 | Brett Fraser | Kajmany | |||
35. | 6 | 1 | Enzo Martínez | Urugwaj | 22,52 | |
36. | 6 | 5 | Renzo Tjon-A-Joe | Surinam | 22,56 | |
37. | 7 | 5 | Oussama Sahnoune | Algieria | 22,61 | |
38. | 6 | 3 | Santiago Grassi | Argentyna | 22,67 | |
39. | 6 | 6 | Hwang Sun-woo | Korea Południowa | 22,74 | |
40. | 6 | 2 | David Popovici | Rumunia | 22,77 | |
41. | 5 | 5 | Luke Gebbie | Filipiny | 22,84 | |
42. | 5 | 4 | Emir Muratović | Bośnia i Hercegowina | 22,91 | |
43. | 5 | 3 | Artur Barseghyan | Armenia | 23,14 | |
44. | 5 | 2 | Alaa Maso | Reprezentacja Uchodźców | 23,30 | |
45. | 5 | 6 | Nikolas Antoniou | Cypr | 23,38 | |
46. | 5 | 7 | Ghirmai Efrem | Erytrea | 23,94 | |
47. | 5 | 8 | Filipe Gomes | Malawi | 24,00 | |
48. | 5 | 1 | Myagmaryn Delgerkhüü | Mongolia | 24,63 | |
49. | 4 | 5 | Shane Cadogan | Saint Vincent i Grenadyny | 24,71 | |
50. | 4 | 4 | Alassane Seydou Lancina | Niger | 24,75 | |
51. | 4 | 3 | Mohammed Ariful Islam | Bangladesz | 24,81 | |
52. | 4 | 6 | Puch Hem | Kambodża | 24,91 | |
53. | 4 | 7 | Marc Dansou | Benin | 24,99 | |
54. | 4 | 8 | Adama Ouedraogo | Burkina Faso | 25,22 | |
55. | 4 | 1 | Eloi Maniraguha | Rwanda | 25,38 | |
56. | 4 | 2 | Shaquille Moosa | Zambia | 25,54 | |
57. | 3 | 6 | Mawupemon Otogbe | Togo | 25,68 | |
58. | 3 | 5 | Troy Pina | Republika Zielonego Przylądka | 25,97 | |
59. | 3 | 4 | Santisouk Inthavong | Laos | 26,04 | |
60. | 3 | 3 | Olimjon Ishanov | Tadżykistan | 26,12 | |
61. | 3 | 2 | Mamadou Bah | Gwinea | 26,52 | |
62. | 3 | 8 | Abdelmalik Muktar | Etiopia | 26,65 | |
63. | 3 | 7 | Simanga Dlamini | Eswatini | 26,94 | |
64. | 2 | 2 | Charly Ndjoume | Kamerun | 27,22 | |
65. | 2 | 6 | Houssein Gaber Ibrahim | Dżibuti | 27,41 | |
66. | 2 | 5 | Ebrima Buaro | Gambia | 27,44 | |
67. | 2 | 4 | Shawn Dingilius-Wallace | Palau | 27,46 | |
68. | 1 | 5 | Adam Girard de Langlade Mpali | Gabon | 27,66 | |
69. | 2 | 3 | Fahim Anwari | Afganistan | 27,67 | |
70. | 2 | 7 | Phillip Kinono | Wyspy Marshalla | 27,86 | |
71. | 3 | 1 | Joshua Wyse | Sierra Leone | 27,90 | |
72. | 1 | 4 | José da Silva Viegas | Timor Wschodni | 28,59 | |
73. | 1 | 3 | Diosdado Miko Eyanga | Gwinea Równikowa | 31,03 |
Półfinały
Półfinał 1
Miejsce | Tor | Zawodnik | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
1. | 4 | Florent Manaudou | Francja | 21,53 | Q |
2. | 5 | Bruno Fratus | Brazylia | 21,60 | Q |
3. | 3 | Thom de Boer | Holandia | 21,78 | Q |
4. | 2 | Klimient Kolesnikow | Rosyjski Komitet Olimpijski | 21,82 | |
6 | Brent Hayden | Kanada | |||
6. | 8 | Paweł Juraszek | Polska | 21,88 | |
7. | 1 | Alberto Mestre | Wenezuela | 22,22 | |
8. | 7 | Władimir Morozow | Rosyjski Komitet Olimpijski | 22,25 |
Półfinał 2
Miejsce | Tor | Zawodnik | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
1. | 4 | Caeleb Dressel | Stany Zjednoczone | 21,42 | Q |
2. | 5 | Kristian Gołomeew | Grecja | 21,60 | Q |
3. | 1 | Benjamin Proud | Wielka Brytania | 21,67 | Q |
7 | Michael Andrew | Stany Zjednoczone | Q | ||
5. | 2 | Lorenzo Zazzeri | Włochy | 21,75 | Q |
6. | 3 | Władysław Buchow | Ukraina | 21,83 | |
7. | 6 | Jesse Puts | Holandia | 21,87 | |
8 | Maxime Grousset | Francja |
Finał
Miejsce | Tor | Zawodnik | Państwo | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|
1 ! | 4 | Caeleb Dressel | Stany Zjednoczone | 21,07 | |
2 ! | 5 | Florent Manaudou | Francja | 21,55 | |
3 ! | 3 | Bruno Fratus | Brazylia | 21,57 | |
4. | 7 | Michael Andrew | Stany Zjednoczone | 21,60 | |
5. | 2 | Benjamin Proud | Wielka Brytania | 21,72 | |
5. | 6 | Kristian Gołomeew | Grecja | ||
7. | 1 | Lorenzo Zazzeri | Włochy | 21,78 | |
8. | 8 | Thom de Boer | Holandia | 21,79 |
Przypisy
- ↑ Tokio 2020 – pływanie – harmonogram. Olympics. [dostęp 2021-07-13]. (ang.).
- ↑ Rekordy świata w pływaniu – basen 50m – mężczyźni. SwimSwam. [dostęp 2021-07-13]. (ang.).
- ↑ Rekordy olimpijskie – mężczyźni. FINA. [dostęp 2021-07-13]. (ang.).
- ↑ Wyniki eliminacji. Omega Timing. [dostęp 2021-07-30]. (ang.).
- ↑ Wyniki półfinałów. Omega Timing. [dostęp 2021-07-31]. (ang.).
- ↑ Wyniki finału. Omega Timing. [dostęp 2021-08-01]. (ang.).
- p
- d
- e
Mistrzowie olimpijscy w pływaniu (50 m stylem dowolnym)
|
- p
- d
- e
Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2020
Mężczyźni
Kobiety
Sztafety
Mężczyźni | |
---|---|
Kobiety | |
Sztafeta mieszana |