Mistrzostwa Afryki Juniorów w Lekkoatletyce 2009
9. Mistrzostwa Afryki Juniorów w Lekkoatletyce – zawody lekkoatletyczne dla sportowców do lat 19, które odbyły się między 30 lipca i 2 sierpnia 2009 w Bambous na Mauritiusie.
Rezultaty
AR – rekord kontynentu | CR – rekord mistrzostw | NR – rekord kraju | WL – najlepszy wynik na listach światowych |
SB – najlepszy wynik w sezonie | PB – rekord życiowy | WYL – najlepszy wynik na listach światowych wśród juniorów (sezon) |
Mężczyźni
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | Abdehadi Bouchakour | 10.75 | Nathaniel Oletu | 10.86 | Waide Jooste | 10.94 |
200 m[1] | Youssouf Mhadjou | 22.47 | Ayobani Oyebiyi | 22.58 | Adeola Efunsile | 22.66 |
400 m | Pako Seribe | 46.56 | Aboila Onakoya | 47.16 | Thapelo Ketlogetswe | 47.43 |
800 m[2] | Dickson Kipsang Tuwei | 1:48.91 | David Mutinda Mutua | 1:49.82 | William Mothosola | 1:51.44 |
1500 m | James Magut | 3:37.05 CR | Nickson Chepseba | 3:37.63 | Dawit Wolde Arega | 3:41.24 |
5000 m | Abera Kuma | 13:42.53 | John Mwangangi | 13:42.88 | Kennedy Kithuka | 13:43.94 |
10 000 m | Lelisa Desisa Benti | 28.46.74 | John Cheruiyot | 28:47.89 | Peter Kimeli | 28:53.64 |
110 m przez płotki | Cornel Fredericks | 14.36 | Martins Ogieriakhi | 14.42 | Hardus Maritz | 14.73 |
400 m przez płotki | Cornel Fredericks | 50.05 CR | Amadou N’diaye | 52.44 | Hardus Maritz | 52.61 |
3000 m z przeszkodami | Jonathan Muia Ndiku | 8:28.83 | Stephen Kiprotich | 8:35.97 | Legesse Lemesso Lemesso | 8:39.53 |
4 × 100 m | Nigeria Ayobani Oyebiyi Abiola Onakoya Adeola Efunsile Nathaniel Oletu | 41.17 | Południowa Afryka Waide Jootse Brent Stevens Patrick Vosloo Ethan Floris | 41.33 | Mauritius Baptiste Brasse Aldo Lutchmun Garik Maureemootoo Jonathan Simon | 42.08 |
4 × 400 m | Nigeria Okeudo Jonathan Mmaju Elvis Ukale Peter Njoteah Abiola Onakotya | 3:13.50 | Południowa Afryka Shaun de Jager Cornel Fredericks Peter Marx Neil de Beer | 3:13.95 | Botswana Otlaadisa Segosebe Daniel Lagamang Pako Seribe Thapelo Ketlogwetswe | 3:15.08 |
Skok wzwyż | Mohamed Abou Taleb | 2.09 | Ruan Claasen | 2.09 | Jose Labiche | 2.02 |
Skok o tyczce | Cheyne Rahme | 5.30 CR | Mohammed Bouhadjer | 4.35 | Yannick Clam | 3.95 |
Skok w dal | Alaeddin Ben Hassine | 7.67 | Ali Bouguesba | 7.52 | Luvo Manyonga | 7.49 |
Trójskok | Ali Bouguesba | 16.16 CR | Newton Kipngeno | 15.62 | Apelele Raskeni | 15.53 |
Pchnięcie kulą | Stephan Brink | 17.90 | Abddouahat Laggoun | 16.38 | Victor Akinyemi | 15.03 |
Rzut dyskiem | Dewald van Heerden | 58.91 | Christophe Sophie | 46.02 | Abdouahat Laggoiun | 43.14 |
Rzut młotem | Alaa Elaslry | 75.59 CR | Jonathan Martin | 42.81 | Ian Caree | 31.64 |
Rzut oszczepem | Ulrich Damon | 73.51 | Strydom van der Wath | 67.69 | John Phalatswe | 60.46 |
Dziesięciobój | Gert Swanepoel | 6400 NJR | Willem le Roux | 6359 | Eslam Shaaban | 6030 |
Kobiety
Konkurencja | Złoto | Srebro | Brąz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | Josephine Omaka | 11.78 | Allysa Conley | 12.17 | Stephanie Guillaume | 12.23 |
200 m | Amaka Ogoegbunam | 25.37 | Allysa Conley | 25.55 | Stephanie Guillaume | 25.63 |
400 m | Folashade Abugan | 52.02 CR | Racheal Nachula | 53.34 | Sylvie Zimbere | 54.03 |
800 m | Caster Semenya | 1:56.72 NR CR WL | Winny Chebet | 2:01.36 | Abebe Aregawi Gebretsadik | 2:02.17 |
1500 m | Caster Semenya | 4:08.01 CR | Kalkidan Gezagne Befrkad | 4:09.36 | Fancy Cherotich | 4:17.38 |
3000 m | Mercy Cherono | 8:54.96 | Etenesh Diro Neda | 9:09.22 | Tsaga Gela Reta | 9:25.31 |
5000 m | Genzebe Dibaba | 16:11.85 | Mercy Cherono | 16:12.65 | Sule Utura Gedo | 16:13.09 |
100 m przez płotki | Amaka Ogoegbunam | 14.28 | Silvia Panguana | 15.95 | Lawretta Ozoh | 16.21 |
400 m przez płotki | Amaka Ogoegbunam | 58.45 CR | Bimbo Miel Ayedou | 1:00.09 | Betty Chelangat | 1:01.30 |
3000 m z przeszkodami | Elizabeth Mueni | 9:58.55 | Almaz Ayona Eba | 10:03.75 | Tsehynesh Tsale Tsenga | 10:09.00 |
4 × 100 m | Mauritius Joanelle Janvier Elodie Pierrelouis Stephanie Guillaume Emilie Tambanivoule | 48.04 | Kamerun Giesele Tchoupou Tchoupa Marie Rodrigue Ngono Zibi Sylvie Zimbere Blandin Loise Tsouga Eb | 48.58 | Południowa Afryka Melissa Hewitt Caster Semenya Rorisang Rammonye Allysa Conley | 48.73 |
4 × 400 m | Nigeria Amaka Ogoegbunam Charity Adegoke Chidinma Ogbonna Folashade Abugan | ? | Kenia Shiela Chepkirui Fancy Cherotich Winny Chebet Betty Chelangat | ? | Mauritius Edlette Espiegle Stephanie Guillaume Emile Tambanivoule Dorothy Aristide | ? |
Skok wzwyż | Lissa Labiche | 1.69 | Wedian Mokhtar | 1.55 | Emilie Tambanivole | 1.40 |
Skok w dal | Sangone Kandji | 5.82 | Janet Boniface | 5.78 | Ibrahim Blessing | 5.75 |
Trójskok | Ibrahim Blessing | 12.89 | Janet Boniface | 12.12 | Ambre de Falbaire | 12.00 |
Pchnięcie kulą | Walaa Attia | 14.47 | Sihem Marrakechi | 13.97 NJR | Zouina Bouzebra | 12.84 |
Rzut dyskiem | Lindie Liebenberg | 43.24 | Estelle Louis | 34.93 | Aurelie Thesee | 31.04 |
Rzut młotem | Rana Taha | 57.53 CR | Zouina Bouzebra | 54.47 | Najet Ben Chiha | 47.92 |
Rzut oszczepem | Tazmin Brits | 54.55 | Gazelle Bernard | 49.54 | Jessika Rosun | 44.42 |
Siedmiobój | Jenna Rima | 4336 | Wedian Mokhtar | 3933 | Marine Boulle | 3811 |
Klasyfikacja medalowa
Klasyfikacja medalowa | |||||
---|---|---|---|---|---|
Miejsce | Kraj | Złoto | Srebro | Brąz | Razem |
1 | Południowa Afryka | 11 | 7 | 4 | 22 |
2 | Nigeria | 9 | 4 | 4 | 17 |
3 | Kenia | 4 | 9 | 5 | 18 |
4 | Etiopia | 4 | 3 | 6 | 13 |
5 | Egipt | 4 | 2 | 1 | 7 |
6 | Algieria | 2 | 4 | 2 | 8 |
7 | Mauritius | 2 | 3 | 11 | 16 |
8 | Seszele | 1 | 2 | 1 | 4 |
9 | Tunezja | 1 | 1 | 1 | 3 |
10 | Senegal | 1 | 1 | 0 | 2 |
11 | Botswana | 1 | 0 | 3 | 4 |
12 | Komory | 1 | 0 | 0 | 1 |
13 | Namibia | 0 | 1 | 2 | 3 |
14 | Kamerun | 0 | 1 | 1 | 2 |
15 | Benin | 0 | 1 | 0 | 1 |
15 | Mozambik | 0 | 1 | 0 | 0 |
15 | Zambia | 0 | 1 | 0 | 0 |
17 | Total | 41 | 41 | 41 | 123 |
Przypisy
- ↑ Bieg finałowy rozegrano przy silnym przeciwnym wietrze: – 7,3 m/s.
- ↑ W finale zwyciężył Etiopczyk Mohammed Aman (1:48,82), jednak w styczniu 2012 został zdyskwalifikowany z powodu zbyt młodego wieku w momencie rozgrywania mistrzostw.
Bibliografia
- African Athletics: 2009 Africa Junior Championships [online] [dostęp 2009-10-02] (ang.).
- AfrC Bambous MRI 30 July – 2 August 2009. tilastopaja.org. [dostęp 2014-10-25]. (ang.).
- African Junior Championships 2009. wjah.co.uk. [dostęp 2016-02-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-31)]. (ang.).
- p
- d
- e
Seniorzy | |
---|---|
Chód |
|
Wieloboje | |
Maraton | |
Półmaraton | |
Biegi przełajowe | |
Juniorzy |
|
Juniorzy młodsi |
|
Chód juniorów | |
Wieloboje juniorów |