1. Aktualne na: 14 luty 2024. Uwzględniono wyłącznie rozgrywki ligowe.
Mistrzostwa Europy U-17
brąz Słowenia 2012
Multimedia w Wikimedia Commons
Cytaty w Wikicytatach

Mariusz Stępiński (ur. 12 maja 1995 w Sieradzu) – polski piłkarz występujący na pozycji napastnika w cypryjskim klubie Omonia Nikozja, reprezentant Polski, brązowy medalista Mistrzostw Europy U-17 2012, uczestnik Mistrzostw Europy 2016.

Kariera klubowa

Mariusz Stępiński jest wychowankiem Piasta Błaszki. Podczas kariery juniorskiej występował również w Pogoni-Ekolog Zduńskiej Woli, a następnie występował w pierwszej drużynie tego klubu, w IV lidze, gdzie został zauważony przez ówczesnego trenera Widzewa Łódź, Radosława Mroczkowskiego. W łódzkim klubie zadebiutował w wieku 16 lat, zmieniając w 90 minucie wygranego meczu z Lechem Poznań, Piotra Grzelczaka. Mariusz stał się wówczas najmłodszym zawodnikiem jaki kiedykolwiek zagrał w meczu Widzewa w Ekstraklasie. Młody napastnik stał się też najmłodszym debiutantem spośród wszystkich ligowców w sezonie 2011/2012. W barwach łódzkiego zespołu, Stępiński, rozegrał 34 oficjalne spotkania, zdobywając w nich 5 goli i notując 4 asysty.

W czerwcu 2013, na zasadzie wolnego transferu, przeniósł się do niemieckiego klubu 1. FC Nürnberg i podpisał z nim 3-letni kontrakt. Piłkarz nie doczekał się jednak debiutu w pierwszej drużynie, a występował jedynie w trzecioligowych rezerwach klubu z Bundesligi. W Regionallidze rozegrał 26 meczów, w których zdobył 6 bramek.

W sierpniu 2014 został wypożyczony na rok do Wisły Kraków[1]. Zadebiutował 29 sierpnia 2014 w wygranym 1:0 meczu 7. kolejki Ekstraklasy z GKS-em Bełchatów, zmieniając w 90. minucie Pawła Brożka. 12 września 2014 w wygranym 4:2 spotkaniu z Zawiszą Bydgoszcz strzelił swoją pierwszą bramkę dla Wisły, a także wywalczył rzut karny, którego na gola zamienił Semir Stilić. 28 lipca 2015 podpisał trzyletni kontrakt z Ruchem Chorzów[2]. W klubie zadebiutował 3 sierpnia 2015 strzelając bramkę w wygranym 2:1 meczu z Koroną Kielce. Łącznie, w sezonie 2015/16 wystąpił w 36 meczach strzelając 15 bramek. Kolejny sezon rozpoczął jeszcze w barwach Ruchu, strzelając 3 bramki w 6 pierwszym meczach.

29 sierpnia 2016 podpisał czteroletni kontrakt z francuskim klubem FC Nantes[3]. W Ligue 1, zadebiutował 11 września 2016 w meczu z FC Metz, natomiast w następnej kolejce, w spotkaniu z AS Nancy zdobył swojego pierwszego gola w tej lidze[4]. Sezon 2016/17 zakończył z dorobkiem 7 goli w 25 występach.

30 sierpnia 2017, na zasadzie rocznego wypożyczenia, trafił do włoskiego Chievo Verona[5]. 24 września 2017 zmieniając w 83. minucie meczu z Cagliari Calcio, Manuela Pucciarelliego, zadebiutował w Serie A, a 10 minut później podwyższając wynik na 2:0, zdobył swoją pierwszą bramkę w tych rozgrywkach[6]. W sezonie 2017/18 wystąpił w 23 meczach włoskiej drużyny strzelając 5 goli. 28 maja 2018, został wykupiony przez Chievo i podpisał nowy, trzyletni kontrakt z tym klubem[7].

Kariera reprezentacyjna

W 2012 wraz z reprezentacją Polski do lat 17 zajął 3. miejsce na, rozgrywanych w Słowenii, Mistrzostwach Europy U-17 w 2012. W reprezentacji Polski zadebiutował 2 lutego 2013 podczas meczu towarzyskiego z Rumunią[8]. Jednak z uwagi na fakt, że zespół rumuński przeprowadził większą liczbę zmian niż dopuszczają to przepisy FIFA, spotkanie zostało przez światową federację uznane za nieoficjalne[9]. 6 listopada 2015 został powołany na mecze towarzyskie z Islandią i Czechami.

W 2016 Adam Nawałka powołał go do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy we Francji, jednak na turnieju nie wystąpił on w żadnym spotkaniu[10].