Kariera reprezentacyjna
Lata Reprezentacja Wyst.
2011–2013  Czarnogóra
Strona internetowa

Anna Louise DeForge (ur. 14 kwietnia 1976 w Iron Mountain) – amerykańska koszykarka występująca na pozycji rzucającej.

Zadebiutowała w zespole Detroit Shock. Po trzyletniej przerwie zaczęła grać dla zespołu Phoenix Mercury (2003-05 r.), z którego w 2006 r. przeszła do Indiana Fever, w 2008 roku grała w Minnesota Lynx, a w 2009 roku wystąpiła w 7 meczach ponownie w drużynie Detroit Shock[1].

DeForge nie doczekała się powołania do kadry Stanów Zjednoczonych, więc przyjęła obywatelstwo Czarnogóry. Nie grała w eliminacjach Mistrzostw Europy 2011, ale w turnieju finałowym już wystąpiła, będąc jedną z najlepszych zawodniczek zespołu i całych mistrzostw, notując średnio 13,4 punktów w meczu[2].

PLKK

Anna w debiutanckim roku w PLKK będąc podstawową zawodniczką swojego zespołu zanotowała średnią 16.1 punktu na mecz. Dzięki znakomitej grze w rundzie zasadniczej i play off DeForge otrzymała tytuł MVP całego sezonu rozgrywek PLKK.

W tym roku lekka kontuzja pleców wyłączyła Annę z gry w kilku meczach, ale i to nie przeszkodziło Jej uzyskać dobry wynik, 14,6 punktów na mecz. Gra w PLKK tak jej się spodobała, że przedłużyła kontrakt z Wisłą Can-Pack o kolejne dwa lata.

W statystykach średnich Anna uzyskała 10,4 punktów na mecz. Rozegrała łącznie 35 spotkań (34 razy wychodząc w podstawowej piątce), grając średnio po 27:12 minut. W ostatnim meczu finałowym na 4 sekundy przed końcem rzuciła 4 punkty dające Wiśle Can-Pack remis i dogrywkę, którą Wisła wygrała zdobywając Mistrzostwo Polski.

Anna z zespołem Wisły Can-Pack zdobyła łącznie 3 tytuły Mistrza Polski. 04.08.2008 Towarzystwo Sportowe Wisła rozwiązało z zawodniczką kontrakt.

Osiągnięcia

Na podstawie[3][4], o ile nie zaznaczono inaczej.

• strzelczyń NWBL (2004)
    • sezonu regularnego PLKK w przechwytach (2006)
Reprezentacja

Euroliga koszykarek

• W sezonie 2005/06 występowała w polskim zespole TS Wisła Can-Pack Kraków, w którym uzyskała średnio 18,8 punktów na mecz. Dzięki takiemu wynikowi była sklasyfikowana na drugim miejscu wśród najlepiej punktujących Euroligi.
  • W sezonie 2006/07 także występując w zespole TS Wisła Can-Pack Kraków, uzyskała średnio 18,9 punktów na mecz i została sklasyfikowana na trzecim miejscu wśród najlepiej punktujących Euroligi.

Internauci wybrali Annę do zespołu reszty świata w meczu gwiazd Euroligi Kobiet. W wygranym meczu przeciwko reprezentantkom Europy,wśród których grała Polka Agnieszka Bibrzycka, zdobyła 10 punktów i 4 zbiórki.

Przypisy

1. Statystyki A. DeForge w WNBA
  2. Profil zawodniczki na oficjalnej stronie Euro Basket Women 2011. [dostęp 2011-07-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-06-25)].
  3. Profil na fibaeurope.com. fibaeurope.com. [dostęp 2017-04-12]. (ang.).
  4. Profil na fiba.com. fiba.com. [dostęp 2017-04-12]. (ang.).
  5. Rusza Sure Shot Cup. basketligakobiet.pl, 2006-12-05. [dostęp 2016-04-21].
  6. Puchar Polski dla Lotosu Gdynia [online], basketligakobiet.pl [dostęp 2019-01-21] .