VM i friidrett 2023 – 200 meter kvinner
VM i friidrett 2023 – 200 meter kvinner | |||
---|---|---|---|
Nemzeti Atlétikai Központ | |||
Konkurranse | 200 meter kvinner | ||
Arrangement | VM i friidrett 2023 | ||
Sted | Budapest, Ungarn | ||
Arena | Nemzeti Atlétikai Központ | ||
Dato | 23. august (forsøksheat) 24. august (semifinale) 25. august 2023 (finale) | ||
Vinnertid | 21,41 CR | ||
Medaljevinnere | |||
Shericka Jackson, Jamaica | |||
Gabrielle Thomas, USA | |||
Sha'Carri Richardson, USA | |||
Forrige | Eugene 2022 | ||
Neste | Tokyo 2025 |
Øvelser ved VM i friidrett 2023 | |||
Løpsøvelser | |||
---|---|---|---|
100 m | menn | kvinner | |
200 m | menn | kvinner | |
400 m | menn | kvinner | |
800 m | menn | kvinner | |
1500 m | menn | kvinner | |
5000 m | menn | kvinner | |
10 000 m | menn | kvinner | |
100 m hekk | kvinner | ||
110 m hekk | menn | ||
400 m hekk | menn | kvinner | |
3000 meter hinder | menn | kvinner | |
4×100 m stafett | menn | kvinner | |
4×400 m stafett | menn | blandet | kvinner |
Landeveisøvelser | |||
Maraton | menn | kvinner | |
20 km kappgang | menn | kvinner | |
35 km kappgang | menn | ||
Tekniske øvelser | |||
Lengdehopp | menn | kvinner | |
Tresteg | menn | kvinner | |
Høydehopp | menn | kvinner | |
Stavsprang | menn | kvinner | |
Kulestøt | menn | kvinner | |
Diskoskast | menn | kvinner | |
Spydkast | menn | kvinner | |
Sleggekast | menn | kvinner | |
Sammensatte øvelser | |||
Sjukamp | kvinner | ||
Tikamp | menn | ||
|
Øvelsen 200 meter kvinner i VM i friidrett 2023 ble avholdt på Nemzeti Atlétikai Központ (Nasjonale friidrettssenter) i Budapest, Ungarn 23., 24. og 25. august 2023.[1]
Medaljevinnere
Medaljevinnere | ||||||
01 | 02 | 03 | ||||
Shericka Jackson | Gabrielle Thomas | Sha'Carri Richardson | ||||
Jamaica | USA | USA |
Program
Lokal tid (UTC+1)
Dato | Klokkeslett | Runde |
---|---|---|
23. august | 12:05 | Forsøksheat |
24. august | 19:45 | Semifinaler |
25. august | 21:40 | Finale |
Resultater
Forsøksheat
De 3 første utøverne i hvert heat (Q) og de 6 raskeste ellers (q) kvalifiserte seg til semifinalene.
Plassering | Heat | Utøver | Nasjon | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | Sha'Carri Richardson | USA | 22.16 | Q |
2 | 5 | Gabrielle Thomas | USA | 22.26 | Q |
3 | 2 | Marie-Josée Ta Lou | Elfenbenskysten | 22.26 | Q, SB |
4 | 1 | Anthonique Strachan | Bahamas | 22.31 | Q |
4 | 4 | Julien Alfred | Saint Lucia | 22.31 | Q |
6 | 1 | Daryll Neita | Storbritannia | 22.39 | Q |
7 | 4 | Natalliah Whyte | Jamaica | 22.44 | Q |
8 | 6 | Dina Asher-Smith | Storbritannia | 22.46 | Q |
9 | 5 | Kevona Davis | Jamaica | 22.49 | Q |
10 | 3 | Shericka Jackson | Jamaica | 22.51 | Q |
11 | 6 | Maboundou Koné | Elfenbenskysten | 22.55 | Q |
12 | 3 | Veronica Shanti Pereira | Singapore | 22.57 | Q, NR |
13 | 1 | Jaël Bestué | Spania | 22.58 | Q |
14 | 6 | Kayla White | USA | 22.62 | Q |
15 | 2 | Olivia Fotopoulou | Kypros | 22.65 | Q, PB |
16 | 1 | Favour Ofili | Nigeria | 22.66 | q |
17 | 6 | Dalia Kaddari | Italia | 22.67 | q, SB |
18 | 4 | Bianca Williams | Storbritannia | 22.67 | Q |
19 | 3 | Jessika Gbai | Elfenbenskysten | 22.78 | Q |
20 | 3 | Adaejah Hodge | De britiske Jomfruøyer | 22.82 | q |
21 | 6 | Krystsina Tsimanowskaja | Polen | 22.88 | q |
22 | 5 | Tasa Jiya | Nederland | 22.97 | Q |
23 | 2 | Polyniki Emmanouilidou | Hellas | 23.00 | q |
24 | 4 | Gina Bass | Gambia | 23.02 | q |
25 | 2 | Ashanti Moore | Jamaica | 23.12 | |
26 | 2 | Lorène Bazolo | Portugal | 23.13 | |
27 | 1 | Léonie Pointet | Sveits | 23.16 | PB |
28 | 1 | Yunisleydis De La C. García | Cuba | 23.22 | |
29 | 5 | Boglárka Takács | Ungarn | 23.24 | |
30 | 5 | Cecilia Tamayo-Garza | Mexico | 23.25 | |
31 | 5 | Martyna Kotwila | Polen | 23.34 | |
32 | 4 | Georgia Hulls | New Zealand | 23.36 | |
33 | 3 | Susanne Gogl-Walli | Østerrike | 23.38 | |
34 | 1 | Ana Carolina Azevedo | Brasil | 23.45 | |
35 | 3 | Alexa Sulyán | Ungarn | 23.47 | |
36 | 1 | Aino Pulkkinen | Finland | 23.48 | |
37 | 6 | Remi Tsuruta | Japan | 23.49 | |
38 | 3 | Nicole Caicedo | Ecuador | 23.51 | |
39 | 2 | Anniina Kortetmaa | Finland | 23.52 | |
40 | 4 | Julia Henriksson | Sverige | 23.55 | |
41 | 5 | Christine Bjelland Jensen | Norge | 23.62 | |
42 | 2 | Gorete Semedo | São Tomé og Príncipe | 23.69 | SB |
43 | 6 | Rhoda Njobvu | Zambia | 23.82 | |
44 | 6 | Vitória Cristina Rosa | Brasil | 23.86 | |
4 | Ella Connolly | Australia | DNS |
Semifinaler
De 2 første utøverne i hvert heat (Q) og de 2 raskeste ellers (q) kvalifiserte seg til finalen.
Plassering | Heat | Utøver | Nasjon | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | Gabrielle Thomas | USA | 21.97 | Q |
2 | 3 | Shericka Jackson | Jamaica | 22.00 | Q |
3 | 2 | Julien Alfred | Saint Lucia | 22.17 | Q |
4 | 3 | Sha'Carri Richardson | USA | 22.20 | Q |
5 | 2 | Daryll Neita | Storbritannia | 22.21 | Q, PB |
6 | 3 | Marie-Josée Ta Lou | Elfenbenskysten | 22.26 | q, =SB |
7 | 1 | Dina Asher-Smith | Storbritannia | 22.28 | Q |
8 | 2 | Anthonique Strachan | Bahamas | 22.30 | q |
9 | 2 | Kayla White | USA | 22.34 | |
10 | 2 | Kevona Davis | Jamaica | 22.34 | |
11 | 3 | Bianca Williams | Storbritannia | 22.45 | PB |
12 | 1 | Natalliah Whyte | Jamaica | 22.52 | |
13 | 3 | Jaël Bestué | Spania | 22.60 | |
14 | 1 | Tasa Jiya | Nederland | 22.67 | PB |
15 | 1 | Olivia Fotopoulou | Kypros | 22.73 | |
16 | 1 | Dalia Kaddari | Italia | 22.75 | |
17 | 3 | Veronica Shanti Pereira | Singapore | 22.79 | |
18 | 3 | Favour Ofili | Nigeria | 22.86 | |
19 | 2 | Jessika Gbai | Elfenbenskysten | 22.88 | |
20 | 2 | Adaejah Hodge | De britiske Jomfruøyer | 22.96 | |
21 | 3 | Gina Bass | Gambia | 23.10 | |
22 | 1 | Polyniki Emmanouilidou | Hellas | 23.15 | |
23 | 2 | Krystsina Tsimanowskaja | Polen | 23.34 | |
1 | Maboundou Koné | Elfenbenskysten | DQ | TR17.3.1 |
Finale
Finalen startet 25. august 2023 kl. 21:40.[2]
Vind: +0.1 m/s
Plass | Bane | Utøver | Nasjon | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|
01 | 6 | Shericka Jackson | Jamaica | 21,41 | CR |
02 | 8 | Gabrielle Thomas | USA | 21,81 | |
03 | 9 | Sha'Carri Richardson | USA | 21,92 | PB |
4 | 7 | Julien Alfred | Saint Lucia | 22,05 | |
5 | 5 | Daryll Neita | Storbritannia | 22,16 | PB |
6 | 4 | Dina Asher-Smith | Storbritannia | 22,34 | |
7 | 3 | Anthonique Strachan | Bahamas | 22,29 | |
8 | 2 | Marie-Josée Ta Lou | Elfenbenskysten | 22,64 |
Referanser
- ^ Program i worldathletics.org
- ^ «Final 200 Metres Women Results». World Athletics. Besøkt 26. august 2023.
Kilder
- Women 200 Metres