Renang di Kejohanan Akuatik Dunia 2024
Renang di Kejohanan Akuatik Dunia 2024 | |
---|---|
Bandar tuan rumah | Doha, Qatar |
Tarikh | 11–18 FebruarI |
Tempat | Aspire Dome |
Acara | 42 |
← 2023 2025 → |
Acara renang di Kejohanan Akuatik Dunia 2024 telah diadakan dari 11 hingga 18 Februari 2024 di Aspire Dome di Doha, Qatar.[1][2]
Jadual
42 acara telah diadakan.[3]
Semua masa adalah tempatan (UTC+3).
H | Heat | ½ | Separuh akhir | F | Akhir |
Tarikh → | Aha 11 | Isn 12 | Sel 13 | Rab 14 | Kha 15 | Jum 16 | Sab 17 | Aha 18 | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Acara ↓ | M | E | M | E | M | E | M | E | M | E | M | E | M | E | M | E |
50 m gaya bebas | H | ½ | F | |||||||||||||
100 m gaya bebas | H | ½ | F | |||||||||||||
200 m gaya bebas | H | ½ | F | |||||||||||||
400 m gaya bebas | H | F | ||||||||||||||
800 m gaya bebas | H | F | ||||||||||||||
1500 m gaya bebas | H | F | ||||||||||||||
50 m kuak lentang | H | ½ | F | |||||||||||||
100 m kuak lentang | H | ½ | F | |||||||||||||
200 m kuak lentang | H | ½ | F | |||||||||||||
50 m kuak dada | H | ½ | F | |||||||||||||
100 m kuak dada | H | ½ | F | |||||||||||||
200 m kuak dada | H | ½ | F | |||||||||||||
50 m kuak kupu-kupu | H | ½ | F | |||||||||||||
100 m kuak kupu-kupu | H | ½ | F | |||||||||||||
200 m kuak kupu-kupu | H | ½ | F | |||||||||||||
200 m rampaian individu | H | ½ | F | |||||||||||||
400 m rampaian individu | H | F | ||||||||||||||
4 × 100 meter berganti-ganti gaya bebas | H | F | ||||||||||||||
4 × 200 meter berganti-ganti gaya bebas | H | F | ||||||||||||||
4 × 100 meter berganti-ganti rampaian | H | F |
Tarikh → | Aha 11 | Isn 12 | Sel 13 | Rab 14 | Kha 15 | Jum 16 | Sab 17 | Aha 18 | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Acara ↓ | M | E | M | E | M | E | M | E | M | E | M | E | M | E | M | E |
50 m gaya bebas | H | ½ | F | |||||||||||||
100 m gaya bebas | H | ½ | F | |||||||||||||
200 m gaya bebas | H | ½ | F | |||||||||||||
400 m gaya bebas | H | F | ||||||||||||||
800 m gaya bebas | H | F | ||||||||||||||
1500 m gaya bebas | H | F | ||||||||||||||
50 m kuak lentang | H | ½ | F | |||||||||||||
100 m kuak lentang | H | ½ | F | |||||||||||||
200 m kuak lentang | H | ½ | F | |||||||||||||
50 m kuak dada | H | ½ | F | |||||||||||||
100 m kuak dada | H | ½ | F | |||||||||||||
200 m kuak dada | H | ½ | F | |||||||||||||
50 m kuak kupu-kupu | H | ½ | F | |||||||||||||
100 m kuak kupu-kupu | H | ½ | F | |||||||||||||
200 m kuak kupu-kupu | H | ½ | F | |||||||||||||
200 m rampaian individu | H | ½ | F | |||||||||||||
400 m rampaian individu | H | F | ||||||||||||||
4 × 100 meter berganti-ganti gaya bebas | H | F | ||||||||||||||
4 × 200 meter berganti-ganti gaya bebas | H | F | ||||||||||||||
4 × 100 meter berganti-ganti rampaian | H | F |
Tarikh → | Aha 11 | Isn 12 | Sel 13 | Rab 14 | Kha 15 | Jum 16 | Sab 17 | Aha 18 | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Acara ↓ | M | E | M | E | M | E | M | E | M | E | M | E | M | E | M | E |
4 × 100 m berganti-ganti gaya bebas | H | F | ||||||||||||||
4 × 100 m berganti-ganti rampaian | H | F |
Ringkasan pingat
Jadual pingat
* Tuan rumah (Qatar)
Kedudukan | Negara | Emas | Perak | Gangsa | Jumlah |
---|---|---|---|---|---|
1 | Amerika Syarikat | 8 | 6 | 6 | 20 |
2 | China | 7 | 3 | 1 | 11 |
3 | Australia | 3 | 9 | 4 | 16 |
4 | Belanda | 3 | 3 | 0 | 6 |
5 | Itali | 2 | 5 | 5 | 12 |
6 | Great Britain | 2 | 2 | 3 | 7 |
7 | New Zealand | 2 | 1 | 1 | 4 |
Sweden | 2 | 1 | 1 | 4 | |
9 | Korea Selatan | 2 | 1 | 0 | 3 |
10 | Ireland | 2 | 0 | 0 | 2 |
Portugal | 2 | 0 | 0 | 2 | |
12 | Jerman | 1 | 2 | 3 | 6 |
13 | Kanada | 1 | 1 | 5 | 7 |
14 | Hong Kong | 1 | 1 | 1 | 3 |
15 | Lithuania | 1 | 1 | 0 | 2 |
Sepanyol | 1 | 1 | 0 | 2 | |
17 | Jepun | 1 | 0 | 1 | 2 |
18 | Ukraine | 1 | 0 | 0 | 1 |
19 | Austria | 0 | 1 | 1 | 2 |
Perancis | 0 | 1 | 1 | 2 | |
21 | Denmark | 0 | 1 | 0 | 1 |
Israel | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Switzerland | 0 | 1 | 0 | 1 | |
24 | Poland | 0 | 0 | 3 | 3 |
25 | Afrika Selatan | 0 | 0 | 1 | 1 |
Atlet Bebas Berkecuali[a] | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Bosnia dan Herzegovina | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Hungary | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Mesir | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Yunani | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Jumlah (30 negara) | 42 | 42 | 42 | 126 |
Lelaki
Acara | Emas | Perak | Gangsa | |||
50 meter gaya bebas | Vladyslav Bukhov Ukraine | 21.44 | Cameron McEvoy Australia | 21.45 | Ben Proud Great Britain | 21.53 |
100 meter gaya bebas | Pan Zhanle China | 47.53 | Alessandro Miressi Itali | 47.72 | Nándor Németh Hungary | 47.78 |
200 meter gaya bebas | Hwang Sun-woo Korea Selatan | 1:44.75 | Danas Rapšys Lithuania | 1:45.05 | Luke Hobson Amerika Syarikat | 1:45.26 |
400 meter gaya bebas | Kim Woo-min Korea Selatan | 3:42.71 | Elijah Winnington Australia | 3:42.86 | Lukas Märtens Jerman | 3:42.96 |
800 meter gaya bebas | Daniel Wiffen Ireland | 7:40.94 | Elijah Winnington Australia | 7:42.95 | Gregorio Paltrinieri Itali | 7:42.98 |
1500 meter gaya bebas | Daniel Wiffen Ireland | 14:34.07 NR | Florian Wellbrock Jerman | 14:44.61 | David Aubry Perancis | 14:44.85 |
50 meter kuak lentang | Isaac Cooper Australia | 24.13 | Hunter Armstrong Amerika Syarikat | 24.33 | Ksawery Masiuk Poland | 24.44 |
100 meter kuak lentang | Hunter Armstrong Amerika Syarikat | 52.68 | Hugo González Sepanyol | 52.70 | Apostolos Christou Yunani | 53.36 |
200 meter kuak lentang | Hugo González Sepanyol | 1:55.30 | Roman Mityukov Switzerland | 1:55.40 | Pieter Coetze Afrika Selatan | 1:55.99 |
50 meter kuak dada | Sam Williamson Australia | 26.32 OC | Nicolò Martinenghi Itali | 26.39 | Nic Fink Amerika Syarikat | 26.49 |
100 meter kuak dada | Nic Fink Amerika Syarikat | 58.57 | Nicolò Martinenghi Itali | 58.84 | Adam Peaty Great Britain | 59.10 |
200 meter kuak dada | Dong Zhihao China | 2:07.94 | Caspar Corbeau Belanda | 2:08.24 | Nic Fink Amerika Syarikat | 2:08.85 |
50 meter kuak kupu-kupu | Diogo Ribeiro Portugal | 22.97 | Michael Andrew Amerika Syarikat | 23.07 | Cameron McEvoy Australia | 23.08 |
100 meter kuak kupu-kupu | Diogo Ribeiro Portugal | 51.17 | Simon Bucher Austria | 51.28 | Jakub Majerski Poland | 51.32 |
200 meter kuak kupu-kupu | Tomoru Honda Jepun | 1:53.88 | Alberto Razzetti Itali | 1:54.65 | Martin Espernberger Austria | 1:55.16 |
200 meter rampaian individu | Finlay Knox Kanada | 1:56.64 | Carson Foster Amerika Syarikat | 1:56.97 | Alberto Razzetti Itali | 1:57.42 |
400 meter rampaian individu | Lewis Clareburt New Zealand | 4:09.72 | Max Litchfield Great Britain | 4:10.40 | Daiya Seto Jepun | 4:12.51 |
4 × 100 meter berganti-ganti gaya bebas | China Pan Zhanle (46.80) WR Ji Xinjie (48.18) Zhang Zhanshuo (48.63) Wang Haoyu (47.47) | 3:11.08 | Itali Alessandro Miressi (47.90) Lorenzo Zazzeri (47.99) Paolo Conte Bonin (47.83) Manuel Frigo (48.36) Leonardo Deplano[b] | 3:12.08 | Amerika Syarikat Matt King (48.02) Shaine Casas (48.47) Luke Hobson (47.68) Carson Foster (48.12) Hunter Armstrong[b] Jack Aikins[b] | 3:12.29 |
4 × 200 meter berganti-ganti gaya bebas | China Ji Xinjie (1:46.45) Wang Haoyu (1:45.69) Pan Zhanle (1:43.90) Zhang Zhanshuo (1:45.80) | 7:01.84 NR | Korea Selatan Yang Jae-hoon (1:47.78) Kim Woo-min (1:44.93) Lee Ho-joon (1:45.47) Hwang Sun-woo (1:43.76) Lee Yoo-yeon[b] | 7:01.94 | Amerika Syarikat Luke Hobson (1:45.26) Carson Foster (1:43.94) Hunter Armstrong (1:45.73) David Johnston (1:47.15) Shaine Casas[b] | 7:02.08 |
4 × 100 meter berganti-ganti rampaian | Amerika Syarikat Hunter Armstrong (53.15) Nic Fink (58.20) Zach Harting (51.13) Matt King (47.32) Jack Aikins[b] Jake Foster[b] Shaine Casas[b] Luke Hobson[b] | 3:29.30 | Belanda Kai van Westering (53.84) Arno Kamminga (58.23) Nyls Korstanje (51.12) Stan Pijnenburg (48.04) Caspar Corbeau[b] | 3:31.23 NR | Itali Michele Lamberti (54.28) Nicolò Martinenghi (57.97) Gianmarco Sansone (52.14) Alessandro Miressi (47.20) Ludovico Viberti[b] Federico Burdisso[b] | 3:31.59 |
AF Rekod Afrika | AM Rekod Amerika | AS Rekod Asia | CR Rekod kejohanan | ER Rekod Eropah | OC Rekod Oceania | WR Rekod dunia | NR Rekod kebangsan |
b Perenang yang menyertai saringan sahaja dan menerima pingat.
Wanita
Acara | Emas | Perak | Gangsa | |||
50 meter gaya bebas | Sarah Sjöström Sweden | 23.69 | Kate Douglass Amerika Syarikat | 23.91 AM | Katarzyna Wasick Poland | 23.95 NR |
100 meter gaya bebas | Marrit Steenbergen Belanda | 52.26 NR | Siobhán Haughey Hong Kong | 52.56 | Shayna Jack Australia | 52.83 |
200 meter gaya bebas | Siobhán Haughey Hong Kong | 1:54.89 | Erika Fairweather New Zealand | 1:55.77 | Brianna Throssell Australia | 1:56.00 |
400 meter gaya bebas | Erika Fairweather New Zealand | 3:59.44 NR | Li Bingjie China | 4:01.62 | Isabel Marie Gose Jerman | 4:02.39 NR |
800 meter gaya bebas | Simona Quadarella Itali | 8:17.44 | Isabel Marie Gose Jerman | 8:17.53 | Erika Fairweather New Zealand | 8:22.26 |
1500 meter gaya bebas | Simona Quadarella Itali | 15:46.99 | Li Bingjie China | 15:56.62 | Isabel Marie Gose Jerman | 15:57.55 |
50 meter kuak lentang | Claire Curzan Amerika Syarikat | 27.43 | Iona Anderson Australia | 27.45 | Ingrid Wilm Kanada | 27.61 |
100 meter kuak lentang | Claire Curzan Amerika Syarikat | 58.29 | Iona Anderson Australia | 59.12 | Ingrid Wilm Kanada | 59.18 |
200 meter kuak lentang | Claire Curzan Amerika Syarikat | 2:05.77 | Jaclyn Barclay Australia | 2:07.03 | Anastasiya Shkurdai Atlet Bebas Berkecuali | 2:09.08 |
50 meter kuak dada | Rūta Meilutytė Lithuania | 29.40 | Tang Qianting China | 29.51 AS | Benedetta Pilato Itali | 30.01 |
100 meter kuak dada | Tang Qianting China | 1:05.27 | Tes Schouten Belanda | 1:05.82 | Siobhán Haughey Hong Kong | 1:05.92 |
200 meter kuak dada | Tes Schouten Belanda | 2:19.81 NR | Kate Douglass Amerika Syarikat | 2:20.91 | Sydney Pickrem Kanada | 2:22.94 |
50 meter kuak kupu-kupu | Sarah Sjöström Sweden | 24.63 | Mélanie Henique Perancis | 25.44 | Farida Osman Mesir | 25.67 |
100 meter kuak kupu-kupu | Angelina Köhler Jerman | 56.28 | Claire Curzan Amerika Syarikat | 56.61 | Louise Hansson Sweden | 56.94 |
200 meter kuak kupu-kupu | Laura Stephens Great Britain | 2:07.35 | Helena Rosendahl Bach Denmark | 2:07.44 | Lana Pudar Bosnia dan Herzegovina | 2:07.92 |
200 meter rampaian individu | Kate Douglass Amerika Syarikat | 2:07.05 | Sydney Pickrem Kanada | 2:08.56 | Yu Yiting China | 2:09.01 |
400 meter rampaian individu | Freya Colbert Great Britain | 4:37.14 | Anastasia Gorbenko Israel | 4:37.36 | Sara Franceschi Itali | 4:37.86 |
4 × 100 meter berganti-ganti gaya bebas | Belanda Kim Busch (55.21) Janna van Kooten (55.24) Kira Toussaint (53.81) Marrit Steenbergen (52.35) Milou van Wijk[b] | 3:36.61 | Australia Brianna Throssell (54.29) Alexandria Perkins (55.02) Abbey Harkin (54.98) Shayna Jack (52.64) Jaclyn Barclay[b] | 3:36.93 | Kanada Rebecca Smith (54.93) Sarah Fournier (55.28) Katerine Savard (54.48) Taylor Ruck (53.26) Ella Jansen[b] | 3:37.95 |
4 × 200 meter berganti-ganti gaya bebas | China Ai Yanhan (1:57.65) Gong Zhenqi (1:58.84) Li Bingjie (1:54.59) Yang Peiqi (1:56.18) Ma Yonghui[b] | 7:47.26 | Great Britain Freya Colbert (1:57.14) Abbie Wood (1:56.65) Lucy Hope (1:58.71) Medi Harris (1:58.40) | 7:50.90 | Australia Brianna Throssell (1:56.87) Shayna Jack (1:57.61) Abbey Harkin (1:58.92) Kiah Melverton (1:58.01) Jaclyn Barclay[b] | 7:51.41 |
4 × 100 meter berganti-ganti rampaian | Australia Iona Anderson (59.20) Abbey Harkin (1:07.21) Brianna Throssell (56.86) Shayna Jack (52.71) Jaclyn Barclay[b] Alexandria Perkins[b] | 3:55.98 | Sweden Louise Hansson (59.93) Sophie Hansson (1:06.18) Sarah Sjöström (56.11) Michelle Coleman (54.13) Hanna Rosvall[b] | 3:56.35 | Kanada Ingrid Wilm (58.95) Sophie Angus (1:06.24) Rebecca Smith (58.28) Taylor Ruck (52.96) Sydney Pickrem[b] Katerine Savard[b] | 3:56.43 |
AF Rekod Afrika | AM Rekod Amerika | AS Rekod Asia | CR Rekod kejohanan | ER Rekod Eropah | OC Rekod Oceania | WR Rekod dunia | NR Rekod kebangsan |
b Perenang yang menyertai saringan sahaja dan menerima pingat.
Acara campuran
Acara | Emas | Perak | Gangsa | |||
4 × 100 meter berganti-ganti gaya bebas | China Pan Zhanle (47.29) Wang Haoyu (47.41) Li Bingjie (53.11) Yu Yiting (53.37) Ji Xinjie[b] Ai Yanhan[b] | 3:21.18 AS | Australia Kai Taylor (48.01) Jack Cartwright (47.90) Shayna Jack (52.38) Brianna Throssell (53.49) Alexandria Perkins[b] Abbey Harkin[b] | 3:21.78 | Amerika Syarikat Hunter Armstrong (47.83) Matt King (47.78) Claire Curzan (53.82) Kate Douglass (52.85) Luke Hobson[b] Jack Aikins[b] Addison Sauickie[b] Kayla Han[b] | 3:22.28 |
4 × 100 meter berganti-ganti rampaian | Amerika Syarikat Hunter Armstrong (53.07) Nic Fink (58.27) Claire Curzan (56.54) Kate Douglass (52.34) Jack Aikins[b] Jake Foster[b] Rachel Klinker[b] Addison Sauickie[b] | 3:40.22 | Australia Bradley Woodward (53.92) Sam Williamson (59.54) Brianna Throssell (57.22) Shayna Jack (52.44) Alexandria Perkins[b] Abbey Harkin[b] | 3:43.12 | Great Britain Medi Harris (1:00.28) Adam Peaty (59.42) Matthew Richards (52.87) Anna Hopkin (52.52) James Wilby[b] Duncan Scott[b] | 3:45.09 |
AF Rekod Afrika | AM Rekod Amerika | AS Rekod Asia | CR Rekod kejohanan | ER Rekod Eropah | OC Rekod Oceania | WR Rekod dunia | NR Rekod kebangsan |
b Perenang yang menyertai saringan sahaja dan menerima pingat.
Nota
- ^ Selaras dengan sekatan yang dikenakan berikutan pencerobohan Rusia ke atas Ukraine 2022, atlet dari Belarus tidak dibenarkan menggunakan nama, bendera atau lagu kebangsaan Belarus. Mereka sebaliknya mengambil bahagian sebagai "Atlet Bebas Neutral (NIA)" dan di bawah bendera World Aquatics.
Rujukan
- ^ "FINA ANNOUNCES DATES FOR 2024 WORLD CHAMPIONSHIPS IN DOHA". swimswam.com. 12 Julai 2022. Dicapai pada 1 November 2023.
- ^ "World Aquatics announces the competition schedule for the World Aquatics Championships – Doha 2024". World Aquatics. 26 September 2023. Dicapai pada 1 November 2023.
- ^ "WORLD AQUATICS CHAMPIONSHIPS DOHA 2024" (PDF). Dicapai pada 1 November 2023.
Pautan luar
- Laman web rasmi