2024 Pan American Cadets and Juniors Fencing Championships
Host city | Rio de Janeiro, Brazil |
---|---|
Dates | 22 – 27 February |
Main venue | Arena Carioca 1 |
← 2023 2025 → |
The 2024 Pan American Cadets and Junior Fencing Championships were held in Rio de Janeiro, Brazil at the Arena Carioca 1 from February 22nd to 27th, 2024.[1]
Medal summary
Medal table
* Host nation (Brazil)
Rank | Nation | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | United States | 14 | 8 | 13 | 35 |
2 | Puerto Rico | 2 | 1 | 0 | 3 |
3 | Canada | 1 | 4 | 7 | 12 |
4 | U.S. Virgin Islands | 1 | 0 | 1 | 2 |
5 | Mexico | 0 | 3 | 4 | 7 |
6 | Brazil* | 0 | 2 | 1 | 3 |
7 | Venezuela | 0 | 0 | 2 | 2 |
8 | Colombia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Panama | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totals (9 entries) | 18 | 18 | 30 | 66 |
Junior
Men's events
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Foil | Kruz Schembri U.S. Virgin Islands | Nickolas Rusadze United States | Richard Li United States |
Maximo Azuela Mexico | |||
Épée | Samuel Imrek United States | Alexander Moses United States | Hunter Wei Canada |
Kruz Schembri U.S. Virgin Islands | |||
Sabre | Silas Choi United States | Adrian Figueredo Suliveres Puerto Rico | Matthew Teng Canada |
Shaun Kim United States | |||
Team Foil | United States Ricahrd Li Nickolas Rusadze Kian Dierks Conrad Lo | Canada Jason B Park Jason Yu Spencer Orr Xinhao Xu | Mexico Maximo Murray Michael Alexzander Vázquez Maximo Azuela Bryan Vargas |
Team Épée | United States Alexander Fray Alexander Moses Daniel Chirashnya Samuel Imrek | Mexico Victor Humberto Enciso Carlos Romero Ismael Chávez Erick Quetzalcoatl Galvan | Panama Isaac Daniel Dorati Johan Alessandro Achurra Juan José Gómez |
Team Sabre | United States Shaun Kim Andrei Nazlymov Silas Choi Nicolas Wang | Brazil Dylan Ikuno Renato Saliba Matheus Becker Érico Patto | Venezuela Simon Antonio Duran Moises Molina Pedro Clemente Kevin Jiménez |
Women's events
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Foil | Victoria Pevzner United States | Alexandra Nissinoff United States | Chin-Yi Kong United States |
Mikayla Chusid United States | |||
Épée | Leehi Machulsky United States | Victoria Doroshkevich United States | Sophia Jakel United States |
Victoria Guerrero Hidalgo Venezuela | |||
Sabre | Gabriela Maria Hwang Puerto Rico | Madeline Engelman-Sanz United States | Julie Xiao Canada |
Isabela Carvalho Brazil | |||
Team Foil | United States Victoria Pevzner Chin-Yi Kong Alanna Xue | Mexico Angela Hernández Jimena Torres Alondra María Estrada Georgina Morales | Canada Angela Dong Ada Yao Ellie Davies Zhi Tong Lin |
Team Épée | United States Sophia Jakel Leehi Machulsky Victoria Doroshkevich Zoe Kim | Canada Alexa Dubeau Amy Ai Jarynne Valerie Qi | Colombia Carmen Andrea Correa Isabella Malagon Paula Isabella Castro Isabella González |
Team Sabre | United States Charmaine Andres Nisha Hild Cathleen Shi Madeline Engelman-Sanz | Canada Julie Xiao Ashley Chen Maria Shtrevensky Xiaohan Chen | Mexico Ingrid Mendiola Alejandra Beltran Vanessa Frine Natalia Castillo |
Cadets
Men's events
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Foil | Nickolas Rusadze United States | Conrad Lo United States | Alexander Wu United States |
Richard Li United States | |||
Épée | Sullivan Kim United States | Carlos Romero Mexico | Daniel Chirashnya United States |
Victor Humberto Enciso Mexico | |||
Sabre | Luke Vaid United States | Daniel Lin United States | Yu Peng Zhang Canada |
Lawrence Liu Canada |
Women's events
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Foil | Mikayla Chusid United States | Alileen Mi United States | Viviene Goor United States |
Alexandra Nissinoff United States | |||
Épée | Amy Ai Canada | Laura Correia Brazil | Katherine Nemeth United States |
Alysa Jakel United States | |||
Sabre | Gabriela Maria Hwang Puerto Rico | Julia Shi Canada | Isabella Favo United States |
Li Jiaying Canada |
References
Results
- ^ [1]