Tour de Suisse 2021
Tour de Suisse 2021 | |
---|---|
Datum | 6. - 13. června |
Start | Frauenfeld |
Cíl | Andermatt |
Počet etap | 8 |
Celková délka | 1056,6 km |
Konečné pořadí | |
Celkový vítěz | Richard Carapaz (ECU) |
Druhý | Rigoberto Urán (COL) |
Třetí | Jakob Fuglsang (DEN) |
Trikoty | |
Vítěz bodovací soutěže | Stefan Bissegger (SUI) |
Nejlepší vrchař | Michael Woods (CAN) |
Nejlepší mladý jezdec | Eddie Dunbar (IRL) |
Nejlepší tým | Team Jumbo–Visma |
Nejaktivnější jezdec | neuděleno |
← 2019 2022 → |
84. ročník cyklistického závodu Tour de Suisse se konal mezi 6. a 13. červnem 2021 ve Švýcarsku. Celkovým vítězem se stal Ekvádorec Richard Carapaz z týmu Ineos Grenadiers. Na druhém a třetím místě se umístili Kolumbijec Rigoberto Urán (EF Education–Nippo) a Dán Jakob Fuglsang (Astana–Premier Tech).
Týmy
Závodu se zúčastnilo všech 19 UCI WorldTeamů společně s 3 UCI ProTeamy pozvanými na divokou kartu. Každý tým přijel se 7 jezdci, na start se tedy postavilo 154 jezdců.[1] Před startem 4. etapy ze závodu odstoupil celý tým Intermarché–Wanty–Gobert Matériaux kvůli pozitivnímu testu jednoho z členů týmu na covid-19.[2]
Týmy, které se zúčastnily závodu, jsou:
UCI WorldTeamy
- AG2R Citroën Team
- Astana–Premier Tech
- Bora–Hansgrohe
- Cofidis
- Deceuninck–Quick-Step
- EF Education–Nippo
- Groupama–FDJ
- Ineos Grenadiers
- Intermarché–Wanty–Gobert Matériaux
- Israel Start-Up Nation
- Lotto–Soudal
- Movistar Team
- Team Bahrain Victorious
- Team BikeExchange
- Team DSM
- Team Jumbo–Visma
- Team Qhubeka Assos
- Trek–Segafredo
- UAE Team Emirates
UCI ProTeamy
Národní týmy
- Švýcarsko
Trasa a etapy
Trasa ročníku 2021 byla z většiny identická trase plánovaného ročníku 2020, který byl zrušen kvůli pandemii covidu-19.[3]
Etapa | Datum | Trasa | Vzdálenost | Typ | Vítěz | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 6. června | Frauenfeld – Frauenfeld | 10,9 km | Individuální časovka | Stefan Küng (SUI) | ||
2 | 7. června | Neuhausen – Lachen | 173 km | Kopcovitá etapa | Mathieu van der Poel (NED) | ||
3 | 8. června | Lachen – Pfaffnau | 185 km | Kopcovitá etapa | Mathieu van der Poel (NED) | ||
4 | 9. června | Kloster Sankt Urban – Gstaad | 171 km | Středně těžká etapa | Stefan Bissegger (SUI) | ||
5 | 10. června | Gstaad – Leukerbad | 172 km | Horská etapa | Richard Carapaz (ECU) | ||
6 | 11. června | Fiesch – Disentis-Sedrun | 162 km | Horská etapa | Andreas Kron (DEN)[pozn. 1] | ||
7 | 12. června | Disentis-Sedrun – Andermatt | 23,2 km | Horská časovka | Rigoberto Urán (COL) | ||
8 | 13. června | Andermatt – Andermatt | Horská etapa | Gino Mäder (SUI) | |||
Celková délka | 1056,6 km[pozn. 3] |
Průběžné pořadí
Etapa | Vítěz | Celkové pořadí | Bodovací soutěž | Vrchařská soutěž | Soutěž mladých jezdců | Soutěž týmů | Cena bojovnosti |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Stefan Küng | Stefan Küng | Stefan Küng | neuděleno | Stefan Bissegger | EF Education–Nippo | Stefan Küng |
2 | Mathieu van der Poel | Tom Bohli | Neilson Powless | Deceuninck–Quick-Step | Claudio Imhof | ||
3 | Mathieu van der Poel | Mathieu van der Poel | Mathieu van der Poel | Nickolas Zukowsky | Rémy Rochas | ||
4 | Stefan Bissegger | EF Education–Nippo | Benjamin Thomas | ||||
5 | Richard Carapaz | Richard Carapaz | Esteban Chaves | Lucas Hamilton | Deceuninck–Quick-Step | Hermann Pernsteiner | |
6 | Andreas Kron | Stefan Bissegger | Antonio Nibali | Andreas Leknessund | David de la Cruz | ||
7 | Rigoberto Urán | Rigoberto Urán | |||||
8 | Gino Mäder | Michael Woods | Eddie Dunbar | Team Jumbo–Visma | Hermann Pernsteiner | ||
Konečné pořadí | Richard Carapaz | Stefan Bissegger | Michael Woods | Eddie Dunbar | Team Jumbo–Visma | neuděleno |
Konečné pořadí
Legenda | |||
---|---|---|---|
Označuje vítěze celkového pořadí. | Označuje vítěze soutěže mladých jezdců. | ||
Označuje vítěze bodovací soutěže. | Označuje vítěze ceny bojovnosti. | ||
Označuje vítěze vrchařské soutěže. |
Celkové pořadí
Pořadí | Jezdec | Tým | Čas |
---|---|---|---|
1 | Richard Carapaz | Ineos Grenadiers | 24h 44’ 01” |
2 | Rigoberto Urán | EF Education–Nippo | + 17” |
3 | Jakob Fuglsang | Astana–Premier Tech | + 1’ 15” |
4 | Maximilian Schachmann | Bora–Hansgrohe | + 1’ 19” |
5 | Michael Woods | Israel Start-Up Nation | + 2’ 55” |
6 | Domenico Pozzovivo | Team Qhubeka Assos | + 3’ 16” |
7 | Rui Costa | UAE Team Emirates | + 3’ 43” |
8 | Sam Oomen | Team Jumbo–Visma | + 4’ 16” |
9 | Mattia Cattaneo | Deceuninck–Quick-Step | + 4’ 39” |
10 | Esteban Chaves | Team BikeExchange | + 5’ 33” |
Bodovací soutěž
Pořadí | Jezdec | Tým | Body |
---|---|---|---|
1 | Stefan Bissegger | EF Education–Nippo | 21 |
2 | Mattia Cattaneo | Deceuninck–Quick-Step | 20 |
3 | Richard Carapaz | Ineos Grenadiers | 18 |
4 | Gino Mäder | Team Bahrain Victorious | 18 |
5 | Stefan Küng | Groupama–FDJ | 16 |
6 | Claudio Imhof | Švýcarsko | 16 |
7 | Michael Woods | Israel Start-Up Nation | 15 |
8 | Rigoberto Urán | EF Education–Nippo | 14 |
9 | Andreas Kron | Lotto–Soudal | 14 |
10 | Joey Rosskopf | Rally Cycling | 12 |
Vrchařská soutěž
Pořadí | Jezdec | Tým | Body |
---|---|---|---|
1 | Michael Woods | Israel Start-Up Nation | 29 |
2 | David de la Cruz | UAE Team Emirates | 29 |
3 | Sergio Samitier | Movistar Team | 29 |
4 | Antonio Nibali | Trek–Segafredo | 28 |
5 | Wout Poels | Team Bahrain Victorious | 24 |
6 | Gino Mäder | Team Bahrain Victorious | 19 |
7 | Rigoberto Urán | EF Education–Nippo | 16 |
8 | Mattia Cattaneo | Deceuninck–Quick-Step | 16 |
9 | Gavin Mannion | Rally Cycling | 14 |
10 | Jakob Fuglsang | Astana–Premier Tech | 14 |
Soutěž mladých jezdců
Pořadí | Jezdec | Tým | Čas |
---|---|---|---|
1 | Eddie Dunbar | Ineos Grenadiers | 24h 50’ 16” |
2 | Neilson Powless | EF Education–Nippo | + 1’ 39” |
3 | Andreas Kron | Lotto–Soudal | + 7’ 26” |
4 | Andreas Leknessund | Team DSM | + 11’ 12” |
5 | Stefan de Bod | Astana–Premier Tech | + 12’ 03” |
6 | Gino Mäder | Team Bahrain Victorious | + 15’ 06” |
7 | Gijs Leemreize | Team Jumbo–Visma | + 15’ 20” |
8 | Marc Hirschi | UAE Team Emirates | + 22’ 47” |
9 | Cristian Camillo Muñoz | UAE Team Emirates | + 23’ 46” |
10 | Stephen Williams | Team Bahrain Victorious | + 28’ 52” |
Soutěž týmů
Pořadí | Tým | Čas |
---|---|---|
1 | Team Jumbo–Visma | 62h 00’ 10” |
2 | Team Bahrain Victorious | + 1’ 07” |
3 | Astana–Premier Tech | + 1’ 51” |
4 | Ineos Grenadiers | + 3’ 16” |
5 | EF Education–Nippo | + 11’ 31” |
6 | Deceuninck–Quick-Step | + 14’ 45” |
7 | UAE Team Emirates | + 15’ 05” |
8 | Team DSM | + 18’ 03” |
9 | Total Direct Énergie | + 18’ 05” |
10 | Movistar Team | + 18’ 47” |
Odkazy
Reference
- ↑ https://www.tourdesuisse.ch/en/featured-en/tour-de-suisse-announces-two-wildcards/
- ↑ https://www.cyclingnews.com/news/intermarche-wanty-gobert-pull-out-of-tour-de-suisse-after-covid-19-positive/
- ↑ https://www.cyclingnews.com/news/tour-de-suisse-2021-route-delivers-series-of-demanding-mountain-stages/
- ↑ https://www.tourdesuisse.ch/en/news-en/the-route-of-the-tour-de-suisse-2021/
- ↑ https://www.tourdesuisse.ch/en/tds-2021/stage-plan/stage-6/
Poznámky
- ↑ Původním vítězem etapy se stal Rui Costa (UAE Team Emirates), ten však byl odsunut na druhé místo za Andrease Krona (Lotto–Soudal) z důvodu nebezpečného chování při sprintu o vítězství.[5]
- ↑ Trasa etapy měla být původně 118 km, ale organizátoři se ji rozhodli přeplánovat kvůli špatným povětrnostním podmínkám na vrcholu některých hor. Trasa byla tedy prodloužena na 159,5 km.
- ↑ Celková délka se v průběhu závodu zvětšila kvůli přetrasování 8. etapy.
Související články
Externí odkazy
- Oficiální stránky (v angličtině) - [1]
UCI World Tour 2021 | |
---|---|
Závody | UAE Tour • Omloop Het Nieuwsblad • Strade Bianche • Paříž–Nice • Tirreno–Adriatico • Milán – San Remo • Volta a Catalunya • Classic Brugge–De Panne • E3 Saxo Bank Classic • Gent–Wevelgem • Dwars door Vlaanderen • Kolem Flander • Kolem Baskicka • Amstel Gold Race • Valonský šíp • Lutych–Bastogne–Lutych • Tour de Romandie • Giro d'Italia • Critérium du Dauphiné • Tour de Suisse • Tour de France • Clásica de San Sebastián • Tour de Pologne • Vuelta a España • Bretagne Classic Ouest–France • Benelux Tour • Eschborn–Frankfurt • Paříž–Roubaix • Il Lombardia |
Zrušené závody | |
Týmy | AG2R Citroën Team • Astana–Premier Tech • Bora–Hansgrohe • Cofidis • Deceuninck–Quick-Step • EF Education–Nippo • Groupama–FDJ • Ineos Grenadiers • Intermarché–Wanty–Gobert Matériaux • Israel Start-Up Nation • Lotto–Soudal • Movistar Team • Team Bahrain Victorious • Team BikeExchange • Team DSM • Team Jumbo–Visma • Team Qhubeka NextHash • Trek–Segafredo • UAE Team Emirates |
Tour de Suisse | |
---|---|
Roky | 1933 • 1934 • 1935 • 1936 • 1937 • 1938 • 1939 • 1940 • 1941 • 1942 • 1943–1945 • 1946 • 1947 • 1948 • 1949 • 1950 • 1951 • 1952 • 1953 • 1954 • 1955 • 1956 • 1957 • 1958 • 1959 • 1960 • 1961 • 1962 • 1963 • 1964 • 1965 • 1966 • 1967 • 1968 • 1969 • 1970 • 1971 • 1972 • 1973 • 1974 • 1975 • 1976 • 1977 • 1978 • 1979 • 1980 • 1981 • 1982 • 1983 • 1984 • 1985 • 1986 • 1987 • 1988 • 1989 • 1990 • 1991 • 1992 • 1993 • 1994 • 1995 • 1996 • 1997 • 1998 • 1999 • 2000 • 2001 • 2002 • 2003 • 2004 • 2005 • 2006 • 2007 • 2008 • 2009 • 2010 • 2011 • 2012 • 2013 • 2014 • 2015 • 2016 • 2017 • 2018 • 2019 • 2020 • 2021 • 2022 • 2023 • 2024 |